E-papierosy i zaprzestanie palenia

width=768Człowiek rozważający użycie e-papierosów.
Pan O Malley jest 29-letnim mężczyzną, którego pierwszy raz widzisz po rutynowym badaniu stanu zdrowia. Ma historię medyczną otyłości, nadciśnienia i napadów z dzieciństwa. Podczas wizyty wspomina, że jest zainteresowany rzuceniem palenia. Zaczął palić papierosy, gdy miał 15 lat, podczas gdy spędzał czas z przyjaciółmi , a wtedy palił około pół paczki miesięcznie.
Podczas studiów zaczął palić częściej i bardziej intensywnie; przez ostatnie 6 lat palił do 1,5 paczki dziennie. Kilka razy w przeszłości zmniejszał zużycie papierosów nawet o połowę, stosując różne schematy zastępowania nikotyną lub całkowicie zaprzestał palenia poprzez rzucenie zimnego indyka . Za każdym razem był w stanie utrzymać swoje wysiłki na poziomie 2 do 3 na kilka tygodni przed wznowieniem wcześniejszych nałogów palenia.
Pan O Malley jest mechanikiem samochodowym i spożywa od 3 do 4 piw tygodniowo. Jest żonaty od 3 lat i nie ma dzieci. Czasami pali w domu; jego żona nie pali.
Jego jedynym lekiem jest chlortalidon, który przyjmuje w dawce 25 mg na dobę. Nie ma żadnych znanych alergii na leki. Przegląd systemów nie jest niczym niezwykłym. Nie zgłasza żadnego przewlekłego kaszlu, świszczącego oddechu ani duszności.
Podczas badania przedmiotowego jego ciśnienie krwi wynosi 128/76 mm Hg, jego waga wynosi 95,3 kg (210 funtów), a jego wskaźnik masy ciała (waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach) wynosi 31. Oba płuca są jasne do osłuchiwania; nie ma świszczącego oddechu i nie słychać trzasków. Reszta badania fizykalnego nie jest godna uwagi.
Po uzyskaniu historii i wykonaniu badania fizykalnego omawia się pomoc w rzucaniu palenia. Pacjent wspomina, że czytał o papierosach elektronicznych (e-papierosach); ma przyjaciół, którzy używają ich regularnie i przestali palić papierosy. Jest zainteresowany wypróbowaniem e-papierosów jako pomocy w rzucaniu palenia i prosi o twoją opinię.
Możliwości leczenia
Jakie jest Twoje zalecenie dla tego pacjenta?
1. Polecam wypróbowanie e-papierosów w celu rzucenia palenia.
2. Nie zaleca się wypalania e-papierosów w celu rzucenia palenia.
Aby pomóc w podejmowaniu decyzji, każde z tych podejść jest bronione w krótkim eseju przez eksperta w tej dziedzinie. Biorąc pod uwagę twoją wiedzę o pacjencie i punktach ekspertów, którą opcję wybrałbyś? Dokonaj wyboru, zagłosuj i zaoferuj swoje komentarze w.
Opcja leczenia 1: Zaleca się wypróbowanie papierosów elektronicznych do zaprzestania palenia tytoniu. Leczenie Opcja 2: Nie zalecaj używania papierosów e-papierosów do zaprzestania palenia tytoniu. Opcja leczenia Opcja leczenia 2
Opcja leczenia
Polecam Próbowanie e-papierosów do zaprzestania palenia
Christopher Bullen, MB, Ch.B., MPH, Ph.D.
Rutynowa kontrola sprawiła, że O Malley, uzależniony od palaczy, poprosił o rzucenie palenia. Lekarze powinni skorzystać z takich możliwości, aby pomóc ludziom rzucić palenie – nawet osobom niechętnym lub ambiwalentnym w tym zakresie. Podobnie jak większość palaczy, pan O Malley próbował przedwcześnie zrezygnować, stosując różne metody. Inne czynniki oprócz doświadczeń jego przyjaciół mogą być motywujące; na przykład fakt, że jego żona nie pali, może mieć wpływ. Ponieważ pan O Malley jest młody, problemy zdrowotne związane z paleniem tytoniu nie są jeszcze widoczne; jednak jest on leczony z powodu podwyższonego ciśnienia krwi i jest otyły. Powinien zostać poinformowany, że rzucenie palenia znacznie zmniejszy jego ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych.
W pierwszej kolejności klinicyści powinni oferować oparte na dowodach leczenie wraz ze wsparciem behawioralnym. Jednak opcje leczenia farmakologicznego pana O Malleya są ograniczone: u osób z napadami drgawek bupropion jest przeciwwskazany, a wareniklinę należy przepisywać z zachowaniem ostrożności. Kilkakrotnie stosował nikotynową terapię zastępczą, ale nie udało jej się utrzymać zaprzestania palenia za pomocą tej terapii przez dłużej niż kilka tygodni; dlatego też sugerowanie, że inna recepta na nikotynową terapię zastępczą jest mało prawdopodobne, aby zaszczepić pewność, że może stosować się do nikotynowej terapii zastępczej i powstrzymać się od palenia.
W takich okolicznościach pacjenci tacy jak pan O Malley nie powinni być aktywnie zniechęcani do próbowania e-papierosów: są rozsądną i przydatną pomocą do rozważenia. E-papierosy mogą dostarczać nikotynę, a tym samym zmniejszać popędy i zachęcać do wycofania tak skutecznie jak inhalator nikotynowy i mogą zastąpić wiele nawykowych aspektów palenia tytoniu. Dane z dużego, randomizowanego badania, w którym e-papieros pierwszej generacji, który dostarczył względnie mało nikotyny, oceniono na 657 uczestników, sugerowało, że e-papierosy mogą być równie skuteczne w przypadku zaprzest
[patrz też: leczenie depresji, lekarz sportowy, dobry kardiolog ]
[więcej w: diagnoza genetyczna, dentysta ursynów, sildenafil bez recepty ]