Otyłość i zarządzanie utratą wagi

width=768Kobieta rozważająca leki na odchudzanie. Pani Chatham jest 29-letnią kobietą, która ostatnio dołączyła do waszej praktyki; to jest jej druga wizyta w twojej klinice. Dokonała dzisiejszego spotkania, aby omówić, w jaki sposób może stracić na wadze i czy są leki, które może podjąć, aby pomóc w utracie wagi. Jest względnie zdrowa, z wyjątkiem historii astmy dziecięcej. Mówi, że pośrednio, przez jej przyjaciół i rodzinę, powiedziała, że ma nadwagę . Próbowała wielu popularnych diet bez powodzenia; za każdym razem traciła 4,5 do 6,8 kg (10 do 15 funtów), ale nie była w stanie utrzymać utraty wagi przez więcej niż kilka miesięcy.
Ona nie ma historii choroby wieńcowej ani cukrzycy. Ma regularny cykl menstruacyjny. Ona nie bierze żadnych leków ani suplementów bez recepty. Nie pali, ale pije alkohol, czasami nawet 4 lub 5 drinków w tygodniu, gdy wychodzi z przyjaciółmi. Mówi, że patrzy, co wkłada do ust i czyta etykiety żywieniowe na opakowaniach żywności. Jednak lubi jeść i zamawia posiłki na wynos od 8 do 12 razy w tygodniu.
Pracuje jako programista komputerowy i większość swojego dnia spędza w biurze. Należy do klubu fitness i stara się tam jeździć raz w tygodniu, ale zauważa, że jej obecność jest niespójna.
Podczas badania fizykalnego jej parametry życiowe nie są niczym nadzwyczajnym, z wyjątkiem pomiaru ciśnienia krwi 144/81 mm Hg. Ma 1,7 m wysokości i waży 92 kg (203 funty), a jej wskaźnik masy ciała (BMI, waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach) wynosi 32. Jej obwód w talii to 94 cm (37 cali). Nie ma obrzęków obwodowych. Reszta egzaminu nie jest godna uwagi.
Możliwości leczenia
Które z poniższych opcji leczenia poleciłbyś dla tego pacjenta?
1. Rozpocznij modyfikację stylu życia i leczenie za pomocą leku zatwierdzonego przez FDA.
2. Zmaksymalizuj modyfikacje stylu życia i niefarmakologiczne.

Aby pomóc w podejmowaniu decyzji, każde z tych podejść jest bronione w krótkim eseju przez eksperta w tej dziedzinie. Biorąc pod uwagę twoją wiedzę o pacjencie i punktach ekspertów, którą opcję wybrałbyś? Uwzględnij w podejmowanych decyzjach wskazania do farmakologicznych terapii utraty wagi, różnic między różnymi lekami odchudzającymi, obaw o ich długoterminową skuteczność i bezpieczeństwo oraz roli adiuwantowego stylu życia i niefarmakologicznych terapii w promowaniu i utrzymywaniu utraty wagi.
Opcja 1: Rozpocznij modyfikację i terapię stylu życia za pomocą zatwierdzonej przez FDA metody DrugOption 2: Maksymalizuj modyfikację stylu życia i metody niefarmakologiczneOpcja 1Opcja 2
opcja
Rozpocznij modyfikację i terapię stylu życia za pomocą leku zatwierdzonego przez FDA
Robert F. Kushner, MD
Pani Chatham jest kandydatem do wspomagającej farmakoterapii, oprócz modyfikacji stylu życia, aby pomóc w jej kontroli wagi. Podstawowym uzasadnieniem stosowania leków obniżających masę ciała jest poprawa adherencji w diecie, która jest jednym z najważniejszych czynników predykcyjnych udanej utraty wagi. Ponieważ głównym efektem biologicznym większości leków zmniejszających masę ciała jest zmniejszenie głodu, zwiększenie uczucia sytości lub obu, stosowanie farmakoterapii umożliwia pacjentom przestrzeganie planu dietetycznego, który obejmuje zmniejszenie kalorii, a przy tym lepszą kontrolę i zmniejszenie poczucia deprywacji
Leki utrata masy ciała są zatwierdzone dla dorosłych z BMI wynoszącym 30 lub więcej, lub 27 lub więcej w obecności co najmniej jednego stanu związanego z otyłością. Inne czynniki, które należy rozważyć przed przepisaniem leku obniżającego masę ciała, obejmują to, czy pacjent nie był w stanie osiągnąć lub utrzymać rozsądnego celu utraty wagi, czy też nie jest skłonny do zmiany zachowania w stylu życia i czy pacjent ma realne oczekiwania na leki obniżające masę ciała. wykorzystanie i powiązane wyniki.
Cztery leki na odchudzanie zostały zatwierdzone przez Food and Drug Administration (FDA) od 2012 r. – Fentermina-topiramat ER (przedłużone uwalnianie), 2 lorkaseryna, 3 naltrekson-bupropion ER, 4 i liraglutyd.5 Orlistat, jelitowy inhibitor lipazy, który został zatwierdzony w 1999 r., jest jedynym innym lekiem zatwierdzonym do długotrwałego stosowania. Skuteczność i profile efektów ubocznych tych leków, gdy są stosowane jako dodatki do modyfikacji stylu życia, zostały ustalone w prospektywnych, randomizowanych, kontrolowanych badaniach klinicznych, w których okres obserwacji wynosił od do 2 lat. Mimo że wskaźniki odpowiedzi różnią się w badania, uczestnicy przypisani do grup leków osiągnęli znacznie większą utratę masy ciała niż uczestnicy przypisani do grupy placebo, a także poprawę kardiometabolicznych czynników ryzyka i jakości życia
[przypisy: stomatolog poznań, klinika stomatologiczna warszawa, ginekolog Warszawa ]
[więcej w: przegladarka nfz, lek do inhalacji bez recepty, nfzkielce ]