Raka przewodowego In Situ

Kobieta z rakiem przewodowym In Situ
Andrea L. Merrill, MD
Debbie jest ogólnie zdrową, 54-letnią kobietą po menopauzie, która pewnego popołudnia przedstawia do Twojej kliniki chirurgii piersi nową diagnozę raka przewodowego in situ (DCIS) w prawej piersi. Jej historia medyczna jest znana tylko z łagodnego nadciśnienia i niedoczynności tarczycy. Jej obecne leki obejmują hydrochlorotiazyd, lewotyroksynę i multiwitaminę. Jest nauczycielką matematyki ósmej klasy i jest żonata, ma dwoje dzieci. Nigdy nie paliła i wypija jedną lub dwie kieliszki wina tygodniowo. Jej historia rodzinna jest znana z powodu raka piersi u matki w wieku 68 lat.
Odkąd skończyła 40 lat, przechodzi coroczną mammografię przesiewową. W zeszłym miesiącu miała roczne badania przesiewowe i znaleziono małą grupę mikrozwapnień. Biopsja obszaru wykazała obecność DCIS o niskim poziomie estrogenów i receptorów progesteronu.
Ta nowa diagnoza DCIS spowodowała wyraźny niepokój Debbie. Spędzała czas badając jej stan w Internecie, a także rozmawiając z przyjaciółmi i rodziną. Mówi ci, że czuje się przytłoczona różnymi możliwościami leczenia. Stwierdziła, że woli unikać mastektomii, jeśli to możliwe, i pyta, czy potrzebuje radioterapii. Stwierdziła także, że przeczytała niedawno artykuł, który sugerował, że może nie potrzebować żadnego leczenia. Ale ta możliwość przeraża ją, ponieważ martwi się, że DCIS może się powtórzyć lub stać się inwazyjnym rakiem; zna sąsiada, który zmarł na raka piersi po wstępnej diagnozie DCIS.
Twoje badanie fizyczne nie stwierdza żadnych nieprawidłowości w piersi lub pachy. Ma wskaźnik masy ciała (BMI, waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach) 28 i rozmiar 36C piersi bez opadanie powiek. Po przejrzeniu jej mammogramu widzisz tylko niewielki 1-cm obszar mikroklimacji, który byłby podatny na lumpektomię z lokalizacją zmiany w igle.
Możliwości leczenia
Po dokładnym przejrzeniu historii, badań fizykalnych i wyników obrazowania Debbie usiądziesz z nią, aby przedyskutować możliwości leczenia. Co radzisz?
1. Zalecaj uważne wyczekiwanie przy bliższej obserwacji.
2. Polecaj lumpektomię z lub bez promieniowania.
Aby pomóc w podejmowaniu decyzji, każde z tych podejść jest bronione w krótkim eseju przez eksperta w tej dziedzinie. Biorąc pod uwagę twoją wiedzę o pacjencie i punktach ekspertów, którą opcję wybrałbyś? Dokonaj wyboru, zagłosuj i zaoferuj swoje komentarze w.
Opcja leczenia 1: zalecaj uważne oczekiwanie z zamkniętą obserwacją Leczenie Opcja 2: zalecenie wycięcia guzka z lub bez radioterapii Opcja leczenia opcja leczenia 2
Opcja leczenia
Polecaj uważne oczekiwanie z bliską obserwacją
Laura Esserman, MD, MBA
Pierwszą i najważniejszą wiadomością dla Debbie jest to, że jej stan nie jest nagły. Decyzja dotyczy sposobu zapobiegania przyszłemu rakowi piersi. Jej najnowsze wyniki biopsji dodają informacje o jej ryzyku. Niski stopień DCIS nie jest nowotworem, a jej szczególna diagnoza jest najbardziej podobna do atypii.
Wyjaśniłbym Debbie, że rak piersi i DCIS nie są jednym bytem, ale spektrum warunków, które wahają się od łagodnego do agresywnego. Jest najprawdopodobniej zagrożona niewydolnym rakiem, który może być skutecznie leczony w momencie diagnozy z wycięciem gruczołu krokowego i endokrynologią, bez promieniowania.1 Nie jest zaskakujące, że dowody wskazują, że promieniowanie (po lumpektomii) dla DCIS nie zmienia śmiertelności 2, a zatem szkody radiacyjne przeważają nad korzyściami3. Pytanie brzmi, czy ona może zrezygnować z lumpektomii i po prostu wybrać aktywny nadzór w tym czasie.
U większości kobiet z DCIS rak inwazyjny nie rozwinie się. W rzeczywistości prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka piersi po rozpoznaniu DCIS jest podobne do ryzyka u przeciętnego pacjenta bez DCIS. Ryzyko raka piersi u Debbie rozciąga się na 10 do 20 lat, a nie na następne kilka miesięcy. W związku z tym odpowiednie jest podejście zapobiegawcze, w tym wykonywanie 30 minut dziennie, obniżenie BMI do 25 lub mniej oraz inicjowanie hormonalnej terapii zmniejszającej ryzyko. W randomizowanych badaniach klinicznych wykazano, że terapia endokrynologiczna zmniejsza szansę zachorowania na raka piersi o co najmniej 50% .4
Debbie jest zaniepokojona robieniem zbyt mało, ale nie chce mastektomii. Kiedy osoba wyrusza w trasę, która jest gorzej podróżowana, dołączenie do recenzowanego badania klinicznego może zapewnić dodatkową pewność. Celem nadzoru i ograniczania ryzyka endokrynnego jest z czasem uświadomienie sobie, czy potrzebne jest dalsze leczenie
[patrz też: lekarz dermatolog Warszawa, stomatolog włocławek, gdynia psycholog ]
[więcej w: nfz kielce przeglądarka skierowań, szlifierka oscylacyjna allegro, zdrowie po łacinie ]