Terapia zastępcza testosteronem AD 2

Jeśli poziom ten znajduje się poniżej zakresu referencyjnego, można postawić wstępną diagnozę hipogonadyzmu. Jeśli poziom mieści się w prawidłowym zakresie, właściwe mogą być dalsze wysiłki zmierzające do zmniejszenia masy ciała. Pomiary poziomu hormonu luteinizującego w surowicy i hormonu folikulotropowego byłyby pomocne w odróżnieniu hipogonadyzmu pierwotnego od wtórnego.1 Co zrobić z terapią testosteronem? Porozmawiaj z Martinem o objawach związanych ze zmniejszeniem poziomu testosteronu. Doradź mu, że zwiększona ilość tkanki tłuszczowej, upośledzone libido i obniżona gęstość mineralna kości, masa mięśniowa i witalność mogą być widoczne u mężczyzn z niskim poziomem testosteronu w surowicy, ale nie są one specyficzne dla tego zaburzenia; że wysokiej jakości dane dotyczące zarówno korzyści, jak i ryzyka leczenia zastępczego testosteronem w jego grupie wiekowej są ograniczone; oraz że niski poziom testosteronu w surowicy jest związany ze zwiększonym ryzykiem zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2 i choroby sercowo-naczyniowej.3 Chociaż najnowsze doniesienia wskazują na możliwość zwiększenia ryzyka sercowo-naczyniowego związanego z terapią zastępczą testosteronem, inne dane nie wykazują to ryzyko, a Towarzystwo Endokrynne sugeruje, że potrzebne są badania kontrolowane na dużą skalę w celu rozwiązania kontrowersji.4 Inne możliwe zagrożenia, w tym choroby prostaty, 5 powinny być omówione z Martinem, zgodnie z wytycznymi hipogonadyzmu Towarzystwa Endokrynologicznego. Jego poziom PSA jest stabilny od ponad roku, objawy dolnych dróg moczowych są minimalne, a staranne badanie prostaty było ujemne. Można mu zaproponować wybór między ponowną próbą zmniejszenia masy ciała a leczeniem testosteronem. Jeśli Martin twierdzi, że wysiłki związane ze stylem życia będą kontynuowane, ale jego zmniejszenie pożądania seksualnego i przyjemności ma dla niego znaczenie i jego małżonka, wówczas terapia zastępcza testosteronem może zostać rozpoczęta z docelowym poziomem testosteronu w surowicy wynoszącym 500 ng na decylitr (17,3 nmol na litr ) i 6-miesięczny limit czasowy, aby wykazać zmniejszenie objawów.1 Martin powinien regularnie planować badania pod kątem działań niepożądanych; decyzję o kontynuowaniu leczenia można podjąć na 6 miesięcy.
Formularze ujawnień dostarczone przez autora są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Author Affiliations
Z Harbor UCLA Medical Center, Los Angeles.

Opcja leczenia 2
Polecaj przeciwko terapii zastępczej testosteronem
Bradley D. Anawalt, MD
Pod naporem marketingu dotyczącego niskiego poziomu testosteronu, mężczyźni z szerokim zakresem objawów pytali o testowanie i leczenie hipogonadyzmu męskiego.6 Martin jest typowy dla wielu takich mężczyzn. Jest w średnim wieku, otyły i stosunkowo siedzący tryb życia i ma nieznacznie niski poziom całkowitego testosteronu w surowicy. Polecam przeciwko terapii zastępczej testosteronem dla Martina.
Męski hipogonadyzm definiowany jest jako objawy niedoboru testosteronu oraz niskie stężenia testosteronu mierzone w co najmniej dwóch próbkach krwi wcześnie rano.1 Objawy hipogonadyzmu są niezliczone i obejmują obniżoną energię lub poczucie dobrego samopoczucia, ale najbardziej przydatne i swoistym objawem hipogonadyzmu u mężczyzn jest utrata libido (pożądanie seksualne). Osłabienie, utrata masy mięśniowej i utrata wytrzymałości mogą również wystąpić z nabytym hipogonadyzmem u mężczyzn, ale występują one przy znacznie niższych stę?eniach krą?ącego całkowitego testosteronu (poni?ej 150-200 ng na decylitr [5,20 do 6,93 nmol na litr]) ni? mierzone w Martin.7 Chociaż męski hipogonadyzm i zaburzenia erekcji są często łączone, funkcja erekcji jest ogólnie zachowywana aż do całkowitego stężenia testosteronu w surowicy jest bardzo niska.7
Otyłość wiąże się ze zmniejszeniem stężenia SHBG w surowicy, białkiem, które gwałtownie wiąże testosteron.1 Martin, który jest otyły, prawdopodobnie ma niskie stężenie SHBG i normalne stężenie wolnego ( aktywnego ) testosteronu. W najgorszym przypadku Martin ma łagodny niedobór testosteronu, który prawdopodobnie nie spowoduje jego objawów (zmniejszenie energii, wytrzymałości, przyjemności seksualnej i funkcji erekcji).
Jakie jest niebezpieczeństwo braku diagnozy męskiego hipogonadyzmu u Martina? U mężczyzn z hipogonadyzmem terapia zastępcza testosteronem ma wiele zalet, w tym poprawę samopoczucia i zwiększenie masy i siły mięśni, gęstości kości i libido. Jednak te efekty są bezpośrednio związane ze stopniem niedoboru testosteronu. Zwiększenie stężeń Martin testosteronu w surowicy do połowy normalnego zakresu dla młodych mężczyzn prawdopodobnie nie przyniesie mu korzyści.
Koszt, niedogodności i ryzyko terapii zastępczej testosteronem przewyższają potencjalne małe korzyści dla Martina. Przezskórne żele testosteronowe, będące najczęściej przepisywaną terapią zastępczą testosteronem w Stanach Zjednoczonych, są drogie i wymagają
[patrz też: stomatologia katowice, stomatolog włocławek, urolog ]
[więcej w: pou u lekarza, przegladarka skierowan nfz, ile się czeka na sanatorium z nfz ]