Terapia zastępcza testosteronem

Martin jest ogólnie zdrowym 61-letnim żonatym mężczyzną, który przyszedł do ciebie na coroczne badanie fizykalne. Jego historia medyczna jest godna uwagi jedynie w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego i łagodnej hiperlipidemii. Jego obecne leki obejmują inhibitor pompy protonowej i statynę. Przestał palić lata temu i większość ćwiczeń wykonywał z tenisa rekreacyjnego. Donosi o spożywaniu kieliszka lub dwóch win kilka razy w tygodniu. Kiedy omawiasz problemy zdrowotne Martina, wspomina on o zainteresowaniu otrzymaniem recepty na testosteron. Mówi, że ostatnio dużo słyszał o niskim poziomie testosteronu, a nawet wziął udział w quizie na komercyjnej stronie internetowej. Na podstawie jego odpowiedzi na pytania dotyczące quizu odpowiedział tak na pytania dotyczące zmniejszonej energii, zmniejszonej zdolności uprawiania sportu oraz zmniejszonej przyjemności seksualnej i funkcji erekcji – strona sugerowała, że rozmawia z lekarzem. Martin dodaje, że nie słyszał o żadnych wadach przyjmowania testosteronu i zastanawia się, czy może poprawić koncentrację w pracy i zauważalnie zmniejszającą się wytrzymałość podczas gry w tenisa.
Ukończysz badanie fizykalne i nie wykryjesz żadnych zaburzeń prostaty ani jąder. Ciśnienie krwi Martina wynosi 140/75 mm Hg, a jego wskaźnik masy ciała (BMI, waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach) wynosi 31,5. Martin nie ma żadnych objawów sugerujących bezdech senny. Oprócz zamawiania standardowych testów laboratoryjnych zamawiasz test całkowitego poziomu testosteronu, który zostanie określony na podstawie próbki krwi pobranej wcześnie rano (przed 10 rano).
Wyniki laboratoryjne Martina są w znacznym stopniu niewyróżniające się, w tym normalne wartości glikemii na czczo, hematokrytu i funkcji tarczycy. Profil lipidowy pokazuje poziom cholesterolu lipoprotein o dużej gęstości (HDL) 45 mg na decylitr (1,2 mmol na litr), cholesterol o niskiej gęstości (LDL) na poziomie 85 mg na decylitr (2,2 mmol na litr) i poziom triglicerydów 120 mg na decylitr (1,35 mmol na litr). Poziom antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) Martina wynosi 3,5, co jest stabilnym poziomem w porównaniu z rokiem poprzednim. Warto zauważyć, że jego całkowity poziom testosteronu w surowicy wynosi 275 ng na decylitr (9,53 nmol na litr) (normalny zakres, 300 do 950 ng na decylitr [10,4 do 32,9 nmol na litr]). Prosisz Martina, aby powtórzył test krwi na poranny testosteron, zgodnie z aktualnymi wytycznymi; test powtórzeniowy pokazuje całkowity poziom testosteronu wynoszący 285 ng na decylitr (9,88 nmol na litr).
Możliwości leczenia
Które z poniższych podejść jest odpowiednie dla tego pacjenta? Oprzyj swój wybór na opublikowanej literaturze, własnych doświadczeniach, najnowszych wskazówkach i innych źródłach informacji.
1. Polecaj terapię zastępczą testosteronem
2. Polecaj przeciwko terapii zastępczej testosteronem
Aby pomóc w podejmowaniu decyzji, każde z tych podejść jest bronione w krótkim eseju przez eksperta w tej dziedzinie. Biorąc pod uwagę twoją wiedzę o pacjencie i punktach ekspertów, którą opcję wybrałbyś? Dokonaj wyboru i poczyń zalecenia dla pacjenta.
Opcja leczenia 1: zalecana terapia zastępcza testosteronem Leczenie Opcja 2: zalecaj przeciwko terapii zastępczej testosteronem Opcja leczenia opcja leczenia 2
Opcja leczenia
Poleć terapię zastępczą testosteronem
Ronald Swerdloff, MD
Martin jest 61-letnim generalnie zdrowym człowiekiem, który przedstawia coroczne badania lekarskie. Jego BMI umieszcza go w kategorii otyłości. Jest niepalącym i regularnie gra w tenisa rekreacyjnego. Jego badanie fizykalne, w tym badanie doodbytnicze, nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. Bierze statyny i ma łagodną hipertriglicerydemię, ale normalny poziom cholesterolu LDL i HDL. Pyta o leczenie testosteronem, zauważając, że w swoich odpowiedziach na kwestionariusz zgłosił zmniejszenie przyjemności seksualnej i erekcji, a także zmniejszenie energii i wydajności w sporcie. Był pod wrażeniem marketingowych materiałów informacyjnych, które sugerowały, że jego poziom testosteronu może być niski. Jego spadek przyjemności seksualnej w połączeniu z innymi objawami został wykorzystany do uzasadnienia decyzji o przetestowaniu poziomu testosteronu w surowicy.
Dwa wczesne poziomy testosteronu zostały uzyskane, a wyniki dwóch testów (275 i 285 ng na decylitr) były nieznacznie poniżej zakresu odniesienia (300 do 950 ng na decylitr). Otyłość Martina mogła obniżyć poziom globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG). Ponieważ jego całkowity poziom testosteronu w surowicy był jedynie umiarkowanie obniżony, należy oznaczać poziom wolnego testosteronu metodą dializy, aby potwierdzić rozpoznanie hipogonadyzmu
[przypisy: klinika stomatologiczna warszawa, Stetoskopy dla lekarzy, stomatologia implanty ]
[więcej w: przegladarka nfz, lek do inhalacji bez recepty, nfzkielce ]