UpToDate w nefrologii i nadciśnieniu

Aktualizowanie nowych informacji i zmiana praktyk to ciągłe wyzwanie w każdej subspecjalności. Na szczęście UpToDate znacznie upraszcza to zadanie w dziedzinie nefrologii. Uptodate to aplikacja HyperCard, która obejmuje wszystkie główne obszary tej dziedziny, w tym nefrologię kliniczną, metabolizm minerałów, interakcje i dawkowanie leków, nadciśnienie, dializę i przeszczepienie nerki. Program jest czymś więcej niż skomputeryzowanym podręcznikiem; jest obszernie indeksowany krzyżowo, umożliwia wyszukiwanie według słowa kluczowego oraz tematu i ma inne przydatne funkcje. Na przykład program zawiera przydatną funkcję kalkulatora, która monituje użytkownika o odpowiednie dane w celu określenia takich wskaźników jak klirens kreatyniny, gradient potasu pośredniego i średnie stężenie mocznika w czasie dla dializy otrzewnowej. UpToDate oferuje również duży wybór wykresów i tabel, a także lekkie, immunofluorescencyjne i elektronowe mikrografie.
Jako przykład tego, co możesz zrobić z tym programem, możesz wybrać funkcję wyszukiwania i wpisać hiperkaliemię . Program przedstawia listę 28 odpowiednich zwrotów, takich jak przyczyny hiperkaliemii , bilans potasu w kwasach zaburzenia podstawowe, i NLPZ: powikłania elektrolitowe. Jeśli wybierzesz przyczyny hiperkaliemii , pojawi się ekran tekstu przedstawiający uporządkowane, krótkie omówienie bilansu potasu, a następnie opis głównych przyczyn hiperkaliemii. Możesz zawęzić wyszukiwanie poprzez wybranie z listy terminów modyfikatorów dostarczonych przez program, takich jak leczenie lub etiologia. W opisach tekstowych znajdują się podkreślone wyrażenia, takie jak pokaż tabelę , pokaż wykres lub w innych sekcjach pokaż histologię , które możesz wybrać, aby zobaczyć dodatkowe materiały. W różnych punktach znajduje się również podkreślona fraza zobacz kartę , a następnie opis równowagi potasu w niekontrolowanej cukrzycy . Wybranie tego wyrażenia umożliwia przejście do bardziej szczegółowej dyskusji na ten temat.
Inną godną uwagi cechą programu jest to, że możesz wydrukować wizytówkę, którą oglądasz; może to być przydatne w konsultacjach, dostarczając lekarzowi kierującemu krótkie wyjaśnienie patofizjologicznych cech sprawy i kilka ostatnich odniesień do dziennika. Wreszcie program jest aktualizowany co kwartał. Koszt takiego kompleksowego systemu polega na tym, że wymaga on dość dużej ilości miejsca na dysku twardym (15 megabajtów, jeśli zdjęcia są dołączone, a 10 megabajtów bez nich), a podczas przechodzenia z karty na kartę następuje przerwa. Jednak wiele wydajnych funkcji i innych zalet UpToDate z nawiązką rekompensuje te drobne niedogodności.
Uptodate jest pożądanym ulepszeniem w stosunku do podręczników w formie papierowej. Ułatwia wyszukiwanie i pozwala na selektywne czytanie bez ciągłej potrzeby przechodzenia do indeksu, aby zobaczyć, gdzie iść dalej. Jego informacje i funkcje mogą być przydatnymi narzędziami do nauki dla mieszkańców i kolegów, a także mogą pomóc w prowadzeniu opieki nad pacjentem, zapewniając szybkie odniesienie do bieżących interwencji terapeutycznych dotyczących konkretnych problemów.
Theodore Danoff, MD, Ph.D.
University of Pennsylvania, Philadelphia, PA 19104

[podobne: ile się czeka na sanatorium z nfz, przegladarka skierowan nfz, sildenafil bez recepty ]